Trans Yağ Nedir? Zararları Nelerdir? Neler yapmalıyız?

Bilindiği üzere günlük yaşamımızda yağ olmazsa olmazımız. Peki biz ne kadar yağ tüketiyoruz ve ne çeşit bir yağ tüketiyoruz?

Bir insan günlük besin alımında %20-30 arasında yağ tüketmesi gerekmektedir. Aldığımız 1 gram yağ 9 kaloriye eşit  düşmektedir.  İhtiyacımız olan günlük tüketimimizin üzerinde fazla yağ alırsak beslenme riski  oluşturup obezite ve diğer hastalıklara davetiye çıkarmış oluruz.

Evde yaptığımız yemeklere mutlaka ki katı veya sıvı yağı ilave ediyoruz. Aynı şekilde marketlerden aldığımız gıdalarda da olduğunu biliyoruz. Fakat bunların yanında market raflarında ki bazı ürünlerin üzerinde 

images (5)

”TRANS YAĞ YOKTUR!” ifadesini görmüşüzdür. Neden diğer yağlar var da, trans yağ yok?

TRANS YAĞ NEDİR? FAYDALI MIDIR YOKSA ZARARLI MIDIR?

 Trans yağ yandaki şekilde de görüldüğü gibi; doymamış yağ asitlerine ”hidrojenasyon” olarak adlandırılan yöntem ile hidrojen eklenmesi sonucu meydana gelen yağlardır. Bir yağ ne kadar hidrojene doyurulursa o kadar katı hale dönüşür.

Peki o yediğimiz enfes pastaların, keklerin, kızartmaların içinde ne çeşit bir yağ var? Cevap: TRANS YAĞ. İşte sorun tam da burada başlıyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre doğal olmayan trans yağların, vücuda hiçbir faydasının olmadığı ortaya çıkmıştır.

 Peki faydası olmayan bu yağların zararları neler?

Trans yağlar vücuttaki  HDL (iyi huylu kolesterol) miktarını azaltırken LDL (kötü huylu kolesterol)artmasına sebep olur.  

 • Damar sertleşmesine sebep olan trigliserit yağ asitlerinin miktarını arttırır.  
 • Kolesterolü arttırarak  diyabeti yani şeker hastalığını tetikler.
 • Kanser ve obezite riskini arttırır.
 • Vücutta lipoprotein A miktarını arttırarak kalp hastalıklarına sebep olmaktadır.
 • Alzheimer ve Parkinson hastalığına yol açmaktadır.
 • Düşük doğum tehlikesine sebebiyet vermektedir.

 

TERCİH NİYE TRANS YAĞ?

Bu kadar zararın yanında peki niye hala trans yağ tercih ediliyor? İster istemez tüketmiş olduğumuz bu yağ, bir çok gıda fabrikası tarafından maliyetin düşük olması sebebiyle tercih edilmektedir. Takdir edersiniz ki dünyada ki tüm insanların %100 doğal gıdalarla beslenmesi mümkün değildir. Gıda firmalarında bu, hem hammadde hem de maliyet sorunuyla birlikte başa çıkılmaz bir hale gelebilirdi. Fakat dengeli ve daha sağlıklı beslenmek elbette ki bizim elimizde.

 

TRANS YAĞSIZ YAŞAM İÇİN NELER YAPILABİLİR?                                                                        

 • Öncelikle marketlerden aldığımız ürünlerde trans yağ yoktur ibaresine özen göstermeliyiz.
 • Margarin yerine doğal sıvı yağı veya tereyağı kullanımını arttırmalıyız.
 • Yemeğe gittiğimiz yerlerde kızartma yerine haşlama veya ızgara  yemeliyiz.
 • Kek veya pasta tüketimi yerine sütlü tatlıları tüketmeliyiz.
 • Sağlıklı yağlar arasında olan; zeytinyağı ,balık yağı , omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin kullanımını arttırmalıyız.
 • Gıdalarda ; krema , mayonez, süt tozu yerine süt veya yoğurt kullanımı da , aynı şekilde trans yağ tüketimini azaltarak daha sağlıklı bir yaşam sürmemizde faydalı olacaktır.